Tommy sa narodil s vývojovým ochorením mozgu. Táto diagnóza nám bola oznámená pár dní pred tým, než sme oslávili prvé narodeniny a náš život tým nabral úplne iný smer.

Tommy má teraz 6 rokov. Má poškodené centrum rovnováhy ako aj koordinácie a celkovo výrazne zaostáva v psychomotorickom vývoji. Vie sám sedieť, pohybuje sa hopkaním, dostane sa do vysokého kľaku a veľmi pomaly se začína stavať na nožičky. Kvôli slabým svalom a zlej koordinácii potrebuje veľa opory aj stability. Rúčky aktívne nechce používať, nerozpráva a je plne odkázaný na starostlivosť svojich rodičov. Okrem vývojového ochorenia mozgu má aj ďalšie pridružené diagnózy –  hypotónia, zvýšený tonus končatín a centrálnu poruchu zraku. Napriek neľahkému osudu sa má čulo k svetu. Je stále usmiaty a plný elánu a chuti do života. Je to náš bojovníček a šikula, ktorého ľúbime nadovšetko na svete a robíme preňho maximum, aby sa čo najviac vyrovnal svojim rovesníkom a žil kvalitný život.

Lekári hovorili, že iba jeho pekná tvárička nám bude robiť radosť. Napriek tomu Tommy robí obrovské pokroky a my sa tešíme, že z ležiaceho dieťatka sa behom 6 rokov vyvinul človiečik, ktorý sa má smelo k svetu, je stále usmiaty, plný energie a chuti do života. Neobsedí na jednom mieste, stále je v pohybe, je veľmi vnímavý, zaujíma sa o svet okolo seba, miluje pesničky a hlavne dokáže už újsť pár metrov v špeciálnom chodítku. To všetko len vďaka rehabilitáciám a špeciálnym terapiám, ktoré podporujú všetky jeho zmysly a pomáhajú mu v napredovaní.

V súčasnosti denne rehabilitujeme doma aj v škôlke, chodíme na hipoterapiu, canisterapiu aj plávať. Navštevujeme ambulancie logopédie, očného lekára, psychológie, špec. pedagogiky aj iné. Tommy je veľmi šikovný a má obrovskú chuť do života. To nám dáva silu sa postaviť osudu a spoločnými silami bojovať proti jeho nepriazni.

4-6x do roka jezdíme na intenzívne 2-týždňové rehabilitačné pobyty, kde Tommy cvičí až 4h denne. Týchto pobytov máme za sebou už asi 25 a Tommyho veľmi posunili v jeho vývoji a za každým pobytom sa u nás udeje niečo nové. Žiaľ tento druh rehabilitácie neprepláca žiadna poisťovňa.

Každá špeciálna terapia či sedenie nás tojí okolo 20Eur, každý intenzívny rehabilitačný pobyt 900Eur. Každý jeden pobyt Tomíčka posúva vpred a je ozaj ťažké, keď viete, že vášmu dieťatku pomáha cvičenie, ktoré si nemôžete dovoliť financovať opakovane z vlastných prostriedkov.