Tommy sa narodil s vývojovým ochorením mozgu. Táto diagnóza nám bola oznámená pár dní pred tým, než sme oslávili prvé narodeniny a náš život tým nabral úplne iný smer.

Že nie je niečo v poriadku sme zistili okolo štvrtého mesiaca, do tej doby sa prejavoval a vyvíjal ako úplne zdravé bábätko. Po prvej návšteve neurológa sme si domov odniesli kontakt na detskú rehabilitáciu a hľadali sme na internete, čo znamenajú slová ako mikrocefália, hypotónia, hypertonus a DMO. O Vojtovej metóde sme počuli prvýkrát. Začal sa kolotoč rôznych vyšetrení, odberov, testov, hospitalizácií, kde doktori v troch rôznych nemocniciach hľadali podstatu a príčinu našich ťažkostí v spomalenom vývoji, stále zaťatých pästičkách, prepínaniu tela do luku, silnom záklone hlavičky, predčasne uzatvorenej fontanele, zlého očného kontaktu, ignorovanie hračiek a akýchkoľvek podnetov a pod ... Významné míľniky v psychomotorickom vývoji nášho synčeka sme poznali len z kníh a brožúr. U Tommyho sme márne čakali na čokoľvek.....

Žiadna konkrétna príčina sa však nenašla a všetky vyšetrenia boli s negatívnym výsledkom. Bolo hrozné nevedieť, čo sa deje, prečo sa tak deje, kde sa stala chyba. Bolo to veľmi ťažké obdobie. Namiesto užívania si bábätka a radosti s tým spojených sme len stále behali po rôznych vyšetreniach, Tommyho "trápili" Vojtovou metódou 4xdenne a dennodenne ho stimulovali rôznymi podnetmi k uvoľneniu zovretých pästí, na prejavenie záujmu o nejakú hračku, k otočeniu sa ....
na základe magnetickej rezonancie sme sa dozvedeli, prečo sa náš syn správne nevyvíja. Tommyho klinické prejavy veľmi podobné tým, ktoré majú deti s DMO, ale príčina je v tom, že sa mu zle vytvorila sivá hmota na mozgu. Diagnóza znela vrodená vývojová chyba mozgu - lisencefália. Bolo nám oznámené, že diagnóza je nemenná, nedá sa liečiť, budeme mať postihnuté dieťa, ktorého budúcnosť je veľmi neistá. Nevieme, či niekedy povie "mama", či nás sám od seba objíme, či sa sám niekedy naje alebo postaví na nohy. Len jedno je vraj isté, že dobré to nebude. Všetky naše sny a túžby sa zrútili ako domček z kariet a život sa nám úplne prevrátil. Tommyho prvé narodeniny sme neoslavovali a Vianoce 2013 u nás prebehli v pochmúrnej nálade.
Bolo to najhoršie obdobie v našom živote. Na jeho "chorobu" neexistuje liek, len pravidelným cvičením a stimuláciou môžeme dosiahnuť výsledky, ktoré sami nevieme, aké budú. Trvalo nejaký čas, než sme nabrali sily sa osudu postaviť a začať bojovať za lepší život celej našej rodiny a hlavne nášho syna.

 

Tommy má 6 rokov. Má poškodené centrum rovnováhy ako aj koordinácie a celkovo výrazne zaostáva v psychomotorickom vývoji. Nevie chodiť, nepostaví sa ani nerozpráva. Vie sám sedieť, pohybuje sa hopkaním, dostane sa do vysokého kľaku a veľmi pomaly se začína stavať na nožičky. Kvôli slabým svalom a zlej koordinácii potrebuje veľa opory aj stability. Rúčky aktívne nechce používať, všetko si dáva do úst a je plne odkázaný na starostlivosť svojich rodičov. Okrem vývojového ochorenia mozgu má aj ďalšie pridružené diagnózy –  hypotónia, zvýšený tonus končatín a centrálnu poruchu zraku. Napriek neľahkému osudu sa má čulo k svetu. Je stále usmiaty a plný elánu a chuti do života. Je to náš bojovníček a šikula, ktorého ľúbime nadovšetko na svete a robíme preňho maximum, aby sa čo najviac vyrovnal svojim rovesníkom a žil kvalitný život.

Lekári hovorili, že iba jeho pekná tvárička nám bude robiť radosť. Napriek tomu Tommy robí obrovské pokroky a my sa tešíme, že z ležiaceho dieťatka sa behom 5 rokov vyvinul človiečik, ktorý sa má smelo k svetu, je stále usmiaty, plný energie a chuti do života. Neobsedí na jednom mieste, stále je v pohybe, je veľmi vnímavý, zaujíma sa o svet okolo seba, miluje pesničky a hlavne dokáže už újsť pár metrov v špeciálnom chodítku. To všetko len vďaka rehabilitáciám a špeciálnym terapiám, ktoré podporujú všetky jeho zmysly a pomáhajú mu v napredovaní.

V súčasnosti denne rehabilitujeme doma aj v škôlke, chodíme na hipoterapiu, canisterapiu aj plávať. Navštevujeme ambulancie logopédie, očného lekára, psychológie, špec. pedagogiky aj iné. Tommy je veľmi šikovný a má obrovskú chuť do života. To nám dáva silu sa postaviť osudu a spoločnými silami bojovať proti jeho nepriazni.

4-6x do roka jezdíme na intenzívne 2-týždňové rehabilitačné pobyty, kde Tommy cvičí až 4h denne. Týchto pobytov máme za sebou už asi 25 a Tommyho veľmi posunili v jeho vývoji a za každým pobytom sa u nás udeje niečo nové. Žiaľ tento druh rehabilitácie neprepláca žiadna poisťovňa.